31.08.2018
Українці все активніше використовують "теплі кредити" - на заміну вікон, утеплення стін, оновлення даху в будинках і квартирах, – які дозволили енергоефективно модернізувати житло і знизити рахунки за компослуги. Настільки активно, що кошти, передбачені на такі позики, вичерпані.
Як повідомив голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Сергій Савчук, з початку 2018 року на "теплі кредити" відшкодовано 270 млн гривень. За весь час дії програми її учасники отримали 2,3 млрд гривень компенсацій з держбюджету
"Фактично зараз банки не кредитують цей напрямок. Але я впевнений, що на наступний рік будуть закладені кошти. Ліміти по приватним домоволодінням були вичерпані ще раніше, ніж за ОСББ", – заявив Савчук.
"Сегодня" вирішив розібратися, чи варто українцям сподіватися на фінзабезпечення програм теплого кредитування восени.
За даними Держенергоефективності, з листопада 2014 (початок дії програми) і по серпень-2018 прості громадяни і представники об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) оформили понад 296 тис. позик на суму понад 6 млрд грн. Причому динаміка зростання популярності "теплих кредитів" значна – ще рік тому українці змогли отримати лише 225 тис. позик на 3,9 млрд грн (див. Інфографіку).
Правда, високий попит громадян на енергоефективне поліпшення будинків в кредит зіткнувся із зворотною стороною медалі – кошти, що виділяються державою на теплі кредити, закінчуються, як правило, влітку. І цей рік не став винятком: у червні-серпні банки потроху згортали видачу позик.
У фінустановах стверджують: держкошти, передбачені для видачі "теплих кредитів", вичерпані. У банках все ж готові відновити кредитування, якщо з бюджету будуть виділені додаткові суми. Ощадбанк вже звернувся до Кабміну і в Держагентство з енергоефективності з клопотанням про виділення додаткового бюджету на цю програму.
"Але Ощадбанк і далі кредитує населення та ОСББ на предмет придбання негазових котлів і енергозберігаючих матеріалів. Це відбувається поза рамками держпрограми, а в умовах діючих кредитних програм банку і регіональних компенсаційних програм", – пояснили у фінустанові.
У свою чергу, в ПриватБанку повідомили, що виділений з бюджету ліміт компенсації для ОСББ банк повністю вичерпав до середини червня.
"Якщо уряд ухвалить рішення про виділення додаткових коштів, банк продовжить кредитування клієнтів під компенсації", – відзначили в прес-службі банку.