22.02.2017
14 лютого, Кабінет міністрів України переглянув нормативи споживання енергоресурсів на опалення
Як зазначає сайт «Сегодня», на соціальну норму нараховується субсидія, а за «зайві2 Гкал тепла, кВт*год електроенергії і кубометри газу українці платять по повній вартості. Тож експерти, у один голос, стверджують:
Новий норматив споживання газу в Україні набуде чинності уже цьогоріч у травні. Складатиме він 5 кубометрів газу на кватратний метр. Загалом, за останні кілька років норматив споживання скоротився з 11 до 5,5 кубометрів на квадратний метр. Та що ж означитиме подальше його скорочення?
Пояснюємо:
Зараз субсидія, яку отримує значна частина українців, покриває 330 кубів опалення квартири у 60 квадратів, але з наступного опалювального сезону вона «знизиться» до 300 кубів. У результаті, продовжуючи спалювати, за старими нормативами, 330 кубів, доведеться доплачувати 204 грн (за чинним тарифом) за використання додаткових 30 кубів.
«Хто ж із цього виграє?» Можете запитати Ви. Так от, за думкою більшості експертів, виграє від цього держава.
Взагалі, норматив – це показник того скільки, в середньому, витрачають українці на обігрів своїх помешкань; скільки одна особа може витратити води, електроенергії, газу. Його формування відбувається з урахуванням розрахунків, які подають постачальники тепла, ці підрахунки підтверджує національний регулятор і, при знижені нормативу, держава мала б оприлюднити рахунки, пояснивши чому й наскільки скоротилось споживання. Таким чином, виправдавши скорочення норм. Такої ж думки дотримується голова Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. На превеликий жаль, уряд цього не зробив. І чи, дійсно, обґрунтованим є зниження нормативу споживання енергоресурсів на опалення, стверджувати не можна.
І, здавалося б, радувати мало хоча б те, що перерахунки проводитимуться у наступному опалювальному сезоні. Тобто, з жовтня 2017. Але, враховуючи, що на розмір субсидії вплине й нова мінімалка радість не переповнює.
Нагадаємо, що з першого січня мінімальна зарплата зросла з 1600 до 3200 гривень. А отже, якщо у минулому році сім'я з трьох осіб (двоє дорослих з мінімальними зарплатами і дитина) з субсидією віддавала за комуналку близько 163 грн (5,1% від свого доходу), то уже в новому опалювальному сезоні ця ж сім’я сплачуватиме за комунальні послуги 640 гривень (10% від доходу).
Задля детальнішого ознайомлення із подорожчанням, у зв’язку з новими нормативами, пропонуємо проглянути інфографіку.