16.03.2017
Для українців готують єдину електронну систему спрощеної сплати за комунальні послуги. Концепцію почали розробляти минулого року, очікується, що система повністю почне працювати до кінця 2020-го. З такою ініціативою виступив Нацбанк.
У чому полягає суть ініціативи:
Юлія Лях − керівник проекту розповідає:
- з впровадженням е-системи оплати комунальних послуг за схемою прямого дебету частка готівки в економіці країни зменшиться з 13,4% до 9,5%, а це сотні мільярдів готівки, які не треба буде перевозити і перераховувати, витрачаючи час і ресурси.
До речі, в Європі така е-система користується популярністю. Так у Великій Британії з її допомогою оплачується 73% комунальних рахунків, а в Нідерландах – 45%. У нас така система також працює в окремих банках. ТадДля впровадження е-системи по всій країні необхідна тісна співпраця з Нацбанком, Мінрегіонбудом, Мінекономрозвитку і ЖКГ, комбанками і компослуг постачальниками, яке, за словами Юлії Лях, уже розпочато.
Насамперед треба розробити єдину форму е-квитанцій для оплати компослуг. Тоді схема розрахунків зведеться до мінімуму: постачальник послуги формує платіжку і передає до банку, де у його клієнта-споживача відкритий рахунок. Банк повідомляє клієнта (за допомогою смс або електронною поштою) про те, що за компослуги він повинен в цьому місяці стільки-то і просить дозволити списання грошей з рахунку. Якщо клієнт підтверджує оплату, гроші списуються.
Переваги такого способу для громадянина – можливість заплатити за «комуналку» цілодобово, в будь-який день тижня, без черг, заповнення квитанцій. Очікується, що комісію за свою роботу банки не братимуть. Так можна буде оплачувати не тільки компослуги, а й інтернет, телебачення, погашати кредити.
Очевидно, що послуга можлива лише при наявності у клієнта будь-якого рахунку в банку. Але хоча б одна картка є зараз практично у всіх, наприклад зарплатна або пенсійна.
Яку ж картину ми маємо?
Фінансові фахівці до оцінки ініціативи Нацбанку підходять з обережністю.
- Подібні онлайн-сервіси та особисті кабінети на сайтах постачальників послуг діють давно, і люди ними активно користуються Економія часу навряд чи буде: отримавши смс про те, що треба сплатити за ЖКП стільки-то, більшість все одно захоче перевірити, за що взяті гроші, – стверджує незалежний банківський експерт Ігор Шевченко.
- Це полегшить життя як людям похилого віку, яким не треба буде вручну записувати свідчення і стояти в чергах, так і дуже зайнятими молодим людям. Нескладно прочитати повідомлення і відправити підтвердження про оплату. Також зросте платіжна дисципліна клієнтів і скоротяться витрати банків на інкасацію готівки. Але потрібна програма навчання і допомоги літнім людям, − Президент Украналітцентру Олександр Охріменко
Додатково:
DIRECT DEBIT − метод платежу (пряме дебетування) широко поширений в західних країнах. Суть полягає в тому, що кредитори можуть списувати кошти з рахунків клієнтів банку за умови, що клієнт (платник) сформував банку платіжне доручення, що обумовлює умови та терміни оплати виставленого рахунку.
За матеріалами «Сьогодні.ua»