19.04.2017
Наслідки порушення ОСББ умов перебування в статусі неприбуткової організації матимуть свою специфіку залежно від того, хто виявив порушення. Варіантів всього два – це виявить саме ОСББ чи фіскальні органи.
ОСББ самостійно виявило порушення
У цій ситуації, керуючись пп. 133.4.3 ПКУ, ОСББ доведеться:
1. Подати протягом 20-ти днів за місяцем порушення Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації (далі – Звіт) (за період із початку року до кінця місяця порушення) і сплатити податок від суми нестатутного (нецільового) використання;
2. У Звіті потрібно зазначити суму самостійно нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток. Податок обчислюють із суми нецільової операції;
3. Контролери виключать ОСББ із Реєстру неприбуткових організацій. В листі ДФСУ від 17.10.2016 р. № 33649/7/99-99-15-02-01-17 автори пояснили, що таку неприбуткову організацію виключають з Реєстру і вона стає платником податку на прибуток з першого дня місяця, наступного за місяцем, в якому вчинено порушення.
Часто виникає питання: а що робити, коли ОСББ не встигне подати своєчасно такий останній неприбутковий звіт?
Роз’яснень з даного приводу немає. В ПКУ тишина. Судова практика відсутня. Очевидно що такий звіт слід буде подати якнайшвидше, бо в разі виявлення такого факту фіскалами фінансові санкції можуть бути серйознішими;
4. Далі до кінця року ОСББ доведеться щокварталу наростаючим підсумком подавати декларацію з податку на прибуток і фінзвітність, а також платити податок на прибуток;
5. З наступного року доведеться звітувати й сплачувати податок на прибуток на загальних підставах, як звичайний платник податку на прибуток.
Порушення виявили тероргани ДФСУ
Якщо перевіряючі виявлять факт використання доходів для інших цілей ніж це передбачено в пп.133.4.2 ПКУ, то це стане підставою для виключення такого ОСББ з Реєстру (пп.133.4.4 ПКУ).
В нагороду йому нарахують податкові зобов’язання з податку на прибуток, штрафні санкції та пеню відповідно до норм ПКУ. Санкції, до речі, нараховують з першого числа місяця, в якому вчинено порушення. І, як уже стало зрозуміло, ОСББ в подальшому однозначно втратить статус неприбуткової компанії і стане звичайним платником податку на прибуток.
Цікаво, що досі не зрозуміло, як правильно рахувати податкові зобов’язання при таких порушеннях.
По ідеї ОСББ виключать з реєстру в тому періоді, коли виявлять порушення. Значить операції, які відбулися до моменту виключення мають ідентифікуватися як операції неприбуткової організації. І лише з сум доходів, використаних не за цільовим призначенням, потрібно рахувати податок на прибуток. Але, ані роз’яснень ДФСУ, ані судової практики з даного питання на сьогодні немає.