10.04.2017
Не так давно у мінсоцполітики вкотре почали говорили про монетизацію субсидій на житлово-комунальні послуги і ця тема, впродовж останніх місяців, не зникає з уст як парламентарів, так і ЗМІ. Одним із прихильників нового «курсу» є й прем’єр-міністр Володимир Гройсман. І, якщо з уст окремих парламентарів, можна було почути думки про пришвидшення цього процесу, то він їх спростував:
Безсумнівно монетизація субсидій – дуже необхідна для нас річ, і це очевидно, − наголосив політик під час засідання Форуму «Уряд під мікроскопом: підсумки року, роботи та виклики», – але, першим кроком має бути впровадження монетизації на рівні виробників, а другим – впровадження монетизації пільг та субсидій на рівні споживача. Зараз над усім цим, спільно зі Світовим банком, працює робоча група, - розповів Володимир Гройсман.
Він також уточнив, що перший етап може бути актуалізований уже цьогоріч. До речі, розглядаючи усю історію з монетизацією, не можна не відміти чітко окреслену позицію світової спільноти. Подібне «реформаторство», до якого, скажімо, не надто схвально ставляться українці, підтримують іноземні партнери, хоч і не заперечують наявність проблем на його шляху та повністю погоджуються із заявами прем’єр-міністра.
Сату Кахконен – директор Всесвітнього банку у справах України, Білорусі та Молдови, наголошує:
Ми дуже підтримуємо монетизацію пільг на рівні домогосподарств, але в ідеалі вона має відбутися вже після того, як у країні буде адекватний облік обсягів споживання. Щоб люди справді могли заощаджувати, якщо почнуть економити, - підкреслила вона. – На мій погляд, монетизацію для споживачів стримує лише одне − і це саме відсутність нормального обліку. Домогосподарства не знають скільки насправді споживають і, у більшості випадків, не можуть впливати на споживання, адже споживання теплоенергії, до прикладу, прив’язане до метражу, а не до реально зафіксованих показників. Навіть якщо вони отримають гроші та захочуть їх заощадити, яким чином вони це зроблять за відсутності нормальної системи обліку!?, - зазначила Сату Кахконен.
Нагадаємо, експерти Світового банку підготували «дорожню карту» реформування системи субсидій, згідно з якою монетизація для постачальників має розпочатися з наступного опалювального сезону, а для споживачів – впродовж двох-трьох років.